V sredo, 15.3.2023, sta ga. Metka in ga. Mojca Starešinič v Mirno Peč prinesli bogato ljudsko izročilo za velikonočni čas - belokranjske drsanke.

Po slovenskem ljudskem izročilu so se na velikonočni ponedeljek pred cerkvijo fantje razvrstili v polkrog, dekleta pa so svojim izvoljencem podarila v robček zavezano drsanko.

Za drsanke so značilni cvetlični vzorci, motivi travniškega cvetja, žitnega klasja in grozdja. Primerna so kokošja, gosja in nojeva jajca. Pri kuhanju uporabimo liste rjave, rdeče ali vijolične barve. Pri praskanju motiva si danes pomagamo z olfa nožem. Po končanem delu drsanko obrišemo z naoljeno krpo, da se lepo sveti.

Udeleženci smo bili navdušeni nad spretnostjo mentoric in tudi sami izdelali "mirnopeške drsanke", ki se nekoliko razlikujejo od originalov :). Vaja dela mojstra, če mojster dela vajo. Časa do največjega praznika pa je tudi še nekaj.